سلام این نوشته رو در تاریخ ۶ اردیبهشت ۹۸ می نویسم الان تقریباً یک هفته ای میشه که تمام فعالیت هام رو داخل تمام شبکه های مجازی متوقف کردم و نتیجه ای که داشتم به طرز عجیبی خوب بوده. تو این مطلب برخی از فوایدی که برام تا این لحظه داشته رو براتون می نویسم:

یکی از توانایی های مؤثر و تاثیر گذار برای عملکرد بهینه مغز انسان قدرت تمرکزه. البته یه سری توانایی هایی برای مغز هست مثل: شهود، خلاقیت، تصور، استدلال و حافظه که با پرورش و ارتقای هر کدوم از اونها، توانایی های دیگه بهبود و ارتقا پیدا می کنند. به همین منظور، تمرکز یکی از توانایی های مهم و کلیدی مغز به شمار می ره که وظیفه کنترل سایر توانایی های ذهنی را بر عهده داره.

ارتقای و بهبود این توانایی بر قدرت مغز و عملکرد ذهنی تاثیر گذاری بسزایی داره. به خاطر کنترل بهتر و مطلوب تر شرایط زندگی، پرورش بیشتر و بهتر این توانایی از اهمیت بالایی برخوردار هست. مسلط شدن به تمام جنبه های زندگی در پرتو تقویت و بهبود توانایی های مغزی به سر انجام میرسه. برای جامه عمل پوشوندن به این توانایی ها و مسلط شدن و در کنترل داشتن امور زندگی، معنا و مفهوم تمرکز را باید مورد نظر قرار داد.

منظور از تمرکز چیه؟

تمرکز، یک نوع توانایی و عملکرد ذهنی هستش که مارو  قادر می سازه روی یک موضوع خاص تمام توجهمون رو معطوف کنیم. تو این شرایط عوامل دیگه نمی تونن تو انجام کارهای ما مانعی ایجاد کنند. یکی از مواردی که در این مقوله بشدت باید مورد توجه قرار بگیره، حواس پرت نشدن از موضوع اصلی هستش. بدون تردید، معطوف شدن روی یک موضوع و غرق در انجام کاری شدن، بهره وری واقعی رو برای انسان به ارمغان میاره. علاوه بر این حس خوشایند و هدفمندی که در پرتو این امر به وجود میاد، گذشت زمان رو احساس نمی کنیم.

تمرکز بیشتر

تمرکز

این پاراگراف رو یه ذره خودمونی نوشتم پاراگراف های بعدی با توجه به ماهیتشون یه مقدار رسمی تره.

راستش وقتی تصمیم به این کار گرفتم خیلی تمرکز درست حسابی روی کار نداشتم و یه جورایی بعضی جاها از شدت استرس شب ها خوابم نمی برد و همش تو فکر کارایی بودم که نتونسته بودم انجامش بدم و همین موضوع باعث میشد که یک تکرار بد به وجود بیاد وقتی که وبینار افزایش تمرکز و کارایی از استاد عزیزم آقای بهنام آقاجانی رو دیدم تصمیم گرفتم که یه مدت دور باشم ببینم چیزی ازم کم میشه یا نه؟ بعد از مدتی دیدم که نبودنش در حال حاضر هیچ کجای زندگیم رو مختل نمی کنه و تمرکزم به کار بیشتر شد. چون وقتی که لاگین بودم دوستانی میومدن سوال می پرسیدن و نمی شد جواب نداد از طرفی پیج شرکت هم مدیریتش با من بود و علنا مثل یک کارمند انگار تو اینستاگرام ۸ ساعت کار می کردم و مشغول سوال و جواب بودم!

 

افزایش بهره وری

افزایش سطح کیفی کار، یکی از فواید بسیار مهم و حائز اهمیت مهارت تمرکز به شمار می ره. وقتی که روی یک فکر یا موضوع معطوف می شیم، مغز قابلیت و توانایی سازماندهی و پردازش افکار رو به نحو مطلوب انجام می ده. در نتیجه این امر سطح کیفی کارهامون به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کنه. از  فواید مهم این توانایی مغزی، افزایش بهره وری و انجام بهینه کارها به صورت دقیق و سریع هست.  با تکیه بر تمرکز فرآیند انجام کارها تسریع پیدا می کنه و به طرز عجیبی سرعتش بیشتر میشه.

تمرکز، معجزه می کنه

افزایش خلاقیت

خلاقیت

اگه ما بتونیم صددرصد تمرکزمون رو روی یک موضوع قرار بدیم برای اون کار ایده های جدید و خلاقانه ای به ذهنمون میرسه تو این شرایط عوامل محیطی و حواس پرتی نمی تونه ما رو از انجام کارمون منصرف کنه. پرورش و ارتقای خلاقیت، باعث به وجود اومدن  یک ذهن نوآور و خلاق می شه که به ما کمک می کنه جریان های ذهنی خلاق رو به بهترین نحو کنترل و مدیریت کنیم.

کاهش استرس

کاهش استرس از  مزیت های این توانایی هستش. توانایی معطوف شدن، سبب انجام به موقع و سر وقت کارها می شه که پیرو این امر استرس به وجود اومده در این زمینه کاهش پیدا می کنه. از دیگر فواید تاثیر گذار و مؤثر مهارت تمرکز، ایجاد خوشحالی و برخورداری از یک ذهن پویا و در عین حال توانا هستش. با بهبود این مهارت علاوه بر کنترل و در دست گرفتن امور مربوط به زندگی، با تسلط داشتن بر روی افکار، یک زندگی ایده آل و مطلوب رو برای خودمون خواهیم داشت.

 

 

 

 

 


2 دیدگاه

محمد · ۱۳۹۹/۰۲/۰۵ در ۰۰:۵۶

خیلی مقاله مفیدی بود

محمدرضا · ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ در ۱۳:۵۶

https://taaghche.com/book/61512/%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84
این کتاب خیلی، خیلی، خیلی، خوبه اولین بار اسمشو تو تلوزیون شنیدم، داخل برنامه کتاب باز، از اون قسمت برنامه خیلی خوشم اومد، رفتم کامل دانلودش کردم یه بار دیگه دیدم، بعد رفتم کتابو خریدم الان چند هفته است که دارم تقریبا به راهکار های که گفته عمل می کنم و واقعا جواب میده آدم رها می کنه برای کار ارزشمند پیشنهاد می کنم اگه وقت داشتید بخونیدش خیلی کتاب خوبیه
https://castbox.fm/episode/%D9%81%D8%B5%D9%84-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%8C-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%DA%86%D9%87%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%8C-%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%B3%D9%85-id2598530-id226404405?country=ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *