در نوشتار پیش رو به بررسی عوامل موثر بر یادگیری می پردازیم. در واقع یاد میگیریم که چگونه یاد بگیریم. در واقع هدف آموزش آسان کردن فرآیند یادگیری است در این فرآیند عوامل موثری مانند: انگیزه و هدف، تجارب گذشته، موقعیت و محیط یادگیری، روش تدریس معلم، توجه کل به جای جزء، تمرین و تکرار هستند.

مقدمه

یادگیری(learning discomfort) یک فرآیند است. معمولاً در هر فرآیند عوامل و متغیر های متفاوتی در حال تعامل با یکدیگر هسند. در هر فرآیند در حال انجام شدت و نوع تعامل، میتواند تغییرات گوناگونی را به همراه داشته باشد.  بررسی همه عوامل تاثیرگذار بر یادگیری ممکن نیست. برخی از عوامل مهمی که تاثیر به سزایی در روند یادگیری دارند، عبارتنداز: آمادگی، انگیزه و هدف، تجارب گذشته، موقعیت و محیط یادگیری، روش تدریس رابط جز و کل، تمرین و تکرار.

آمادگی برای یادگیری در زمینه های مختلف همیشه یکسان نیست. اغلب تمامی عوامل یاد شده به نسبت مناسبی برقرار می باشند. اما در اکثر مواقع تمامی عوامل وجود ندارد.

بنا بر تجارب شخصی نکاتی برای یادگیری بهتر آماده کرده ام. در واقع شغل مورد نظر شما با توجه به تحقیقاتی که انجام داده ام و تجربه ای که داشته ام به سه بخش هنر ، فن و هنر فنی تقسیم می شوند. در هر بخش شما با موضوعات مختلفی روبرو هستید که باید خود را برای رویارویی با آنها آماده سازید. علاوه بر آن مزایا و معایب هر یک از این تقسیم بندی ها بیان شده است تا شما بتوانید در تصمیم گیری های خود مد نظر قرار دهید. این مبحث یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم خیلی مفصل تر از نوشته من هست پس ممکن هست در آینده باز هم برای شما بنویسم.

با دانستن موارد زیر به راحتی می توانید شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید چرا که به تمامی مزایا و معایب آن دید نسبتاً جامعی خواهید داشت پس با من در این نوشتار همراه باشید.

خودشناسی – خودتان را بشناسید

 ۱- هنر وجودتان را بررسی کنید

اگر شما شغلی را انتخاب کنید که در رسته هنر قرار بگیرد خواسته یا ناخواسته با موارد زیر درگیر خواهید بود. شما باید در کار خود به هر یک از موارد زیر برخورد خواهید کرد:

 1. رنگ شناسی : از مهم ترین بخش های مشاغل مرتبط به هنر می باشند. رنگ شناسی بخش مهمی می باشد که باید با آن آشنا باشید.
 2. لایه و چیدمان : در هنر، برای کنار هم قرار دادن اجزای مختلف شما باید با طراحی لایه و چیدمان آشنایی کاملی داشته باشید. چرا که با تمرین و تکرار و تسلط در این مورد طرح های فاخری را از نظر بصری طراحی خواهید نمود.
 3. زیبایی شناسی : شناخت زیبایی و پیگیری برای به کاربردن آنچه که آموخته اید در طرح های خود از دیگر موارد حائز اهمیت در طراحی ها است.
 4. عکاسی و زاویه دوربین : کسی که هنر را دوست دارد یا شغلش هنر است قطعاً باید با دوربین و نحوه کار آن آشنا باشد چراکه برای ثبت تصاویر ارزشمند و ماندگار دانش شما در به کارگیری ابزار های آن کاملاً لازم است. تاثیر نور بر محیط و نجوه عکاسی با بهترین خروجی مد نظر در گرو دانش شما در استفاده از این ابزار ها است.
 5. تدوین و افکت
 6. تصویر سازی
 7. مدل سازی سه بعدی
 8. ماده و متریال
 9. انیمیشن و حرکت
 10. صدا و موسیقی

مزایا

 1. هنر جذاب است
 2. هنر خستگی ناپذیر است
 3. هنر در شرایط حرفه ای بسیار پر درآمد است
 4. هنر نیازمند زمان، تجربه و احساس است

مشاغلی که در این حوزه قرار دارند بسیار جذاب هستند. به دلیل علاقه و عشقی که به کار دارید خستگی ناپذیر است. اگر شما نقاش باشید درآمد آنچنانی نخواهید داشت اما اگر کار شما بسیار حرفه ای باشد درآمد بسیار زیادی خواهیدداشت. باید به این نکته اشاره کرد که مشاغلی که در حوزه هنر هستند نیازمند زمان هستند یعنی شما باید وقت بگذارید و با تلاش و تمرین و تدوام هنر را یاد بگیرید. تجربه ی شما در کار و انجام کار های متعدد بسیار مهم است کسی که یک بار نقاشی کرده با کسی که صد بار نقاشی کرده قطعا تفاوت قابل شهودی دارند.

معایب

 1. نیازمند زمان، تجربه و احساس هستند.
 2. معمولاً شغل فانی در شرایط تجاری هستند
 3. در شرایط مبتدی بی درآمد

نیازمند زمان تجربه و احساس بودن هم مزیت است هم عیب چرا که شما باید زمان زیادی برای کسب تجربه صرف کنید تا بتوانید یک هنرمند واقعی شوید. مشاغل پیرامون هنر اغلب بدون سرانجام هستند.

۲ – فن

مواردی که در یک شغل فنی با آن سر و کار دارید عبارتند از :

 1. جستجو و تحقیق
 2. زبان انگلیسی
 3. شناخت سیستم عامل ها
 4. شناخت ابزار ها
 5. الگوریتم بافی
 6. کدنویسی و تندنویسی
 7. دیزاین پترن
 8. اتوماسیون
 9. بهینه سازی و دیباگ
 10. و …

مزایا

 1. در شرایط حرفه ای جذاب است
 2. دارای تکنولوژی و شغل نامیرا است
 3. نیازمند دانش، هوش و تجربه است.
 4. در شرایط مبتدی گاهاً پر در آمد است.

معایب

 1. پر از کار گٌل ( خلق زیبایی، پر از حس خوب )
 2. پر از کار گِل ( انجام امور تکراری )
 3. خسته کننده و فرسایشی
 4. غرور و خیال پردازی

۳ – هنر فنی

 1. ساخت گرافیک با الگوریتم
 2. انیمیشن در گرو هوش مصنوعی
 3. تصویرسازی با الگوریتم
 4. زیباسازی و زیبانویسی کد
 5. ماژولارنویسی کد
 6. و …

مزایا

 1. نیازمند تجربه، زمان، احساس، زیبایی شناسی و هوش
 2. در هر شرایط پر درآمد
 3. توجه به هر دو نیاز فنی و هنری
 4. عامل پیشی گرفتن از دیگران ( هنرمند فنی )
 5. تاثیرگذاری بیشتر با هنر کمتر

معایب

 1. عناوین گسترده و زمان اندک
 2. تداخل کاری
 3. کدوم ورید ؟ هنر ؟ فن ؟
 4. ترجیح یکی بر دیگری

 


3 دیدگاه

alisina hosseini · ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ در ۰۵:۱۳

بسیار عالی وجالب بود استاد.

  وحید گروسی · ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ در ۱۵:۱۴

  خوشحالم که انقدر پیگیر فعالیت های من هستین 🙂

یک برنامه نویس واقعی کیست ؟ - وحید گروسی · ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ در ۲۰:۰۶

[…] پست یاد بگیریم چگونه یادبگیریم ؟  گفتم که نیاز داریم یاد بگیریم که چطوری یاد بگیریم، […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *